Bu satırları yazarken tarih daha Ocağın 9’u, yani ünlü Cenevre görüşmelerinin başlayacağı gün. Tarafların, daha doğrusu Türk tarafının beklentisi büyük! İşler iyi giderse ayın 12’sinde 5’li konferans olacakmış. Ben bu yazıyı 15 Ocak Pazar günü yayımlaması için yarın, yani ayın 10’unda gazeteye göndereceğim. Belki de o güne kadar dananın kuyruğu kopacak. Görüşmeler hakkında bugün yorum yapmak henüz çok erken, hatta bir kehanet denemesi olur. Kâhin değilim ama yaşlıyım. Yetmiş yıldan fazla oldu, bu Kıbrıs’ta neler gördük, neler geçirdik. Eğer zaman, tecrübe ve deneyim ise teşhisin de doğru olma olasılığı yüksek olur. Yoksa zekâ veya beceri iddiam yoktur. Sizin anlayacağınız yaşamımın uzunluk ölçüsü tahmin yapma güvenimin çıtasını yükseltiyor. Ve de yapacağım… Serde rezil olmak olsa bile:
    Evet, Cenevre görüşmelerinden ne çıkacak? Hİ İİÇ… Bunun böyle olacağı Rumların isteksizliklerinden belli olmuyor mu? Ne demiştik? “RUMLAR AVRUPALI REFİKLERİ SAYESİNDE HAZIR HER İSTEDİKLERİNİ ELDE ETMİŞKEN NİYE EZELİ DÜŞMANLARI İLE PAYLAŞSINLAR ? TÜRKLERE EN BASİT TAVİZİ BİLE VERMEK İSTEMEZLER. ONLARIN İSTEDİKLERİ, TÜRKLERİN KONTROLÜNDEKİ TOPRAKLARLAR. O KADAR…” Peki bu istedikleri Cenevre’de olacak mı? Olamaz! O zaman ne olacak? Oyalama taktiğine geçecekler. “Kalsınlar bu Türkler, burunları biraz daha sürtsün da yeni tavizlerle dönsünler.” Fakat Avrupalı kankaları Kıbrıs’ta çözüm istiyorlarmış! O zaman Rumların bir şeyler yapmaları gerekir ki “Anlaşma istemeyenler Türklerdir” diyebilsinler ve kendileri suçlanmasın. Peki ne yapabilirler? Yapacakları tek şey var, DÜRTÜ… Ne dürtüsü? Tahminlerim:
a)    Kabul edilemeyecek tavizler isteyecekler.
b)    Nedensiz Kıbrıs Türk tarafını suçlayacaklar.
c)    Sebepsiz Türkiye’yi suçlayacaklar.
d)    Protokolü beğenmeyecekler.
e)    Usul ve prosedür huysuzluğu çıkaracaklar.
f)    Belki de “Hava soğuktur” veya “Yorulduk, usandık, kalsın Kıbrıs’ta devam ederiz” diyecekler.    
   Türk düşmanı, ırkçı, doyumsuz komşularımız Rumlar bunlar. Kıbrıslı Türklere hiçbir hak vermemek için çözüm umutlarını berhava edecek daha pek çok neden bulabilirler ve bulacaklar da…
    Şu anda 9 Ocak pazartesi gece yarısı. Ajanslar görüşmelerin çok iyi gittiğinden bahsediyorlar, ama sonuçta Rumların yüzünden hiçbir şey olmayacak, çözüm başka bahara kalacak! Yazımı bitiriyorum ve yarın, yani 10 Ocak Salı sabahı erken saatlerde gazeteye göndereceğim.  

Hafta sonu buluşuruz…

Ahmet SANVER | ahmetsanver1@gmail.com