Özel Haber:
BEŞPARMAK GRUBU | Türkiye İle Enterkonnekte Kablo Bağlantısı Hakkında Değerlendirme
 

Türkiye İle Enterkonnekte Kablo Bağlantısı Hakkında Beşparmak Düşünce Grubu Tarafından Değerlendirme

 
Yıllardır ülkemizde elektrik enerjisi konusunda bir takım sorunlar yaşıyoruz. 1990'li yıllara kadar elektrik enerjisinde zorunlu olarak büyük ölçüde Rum tarafına bağımlı kaldık. Daha sonra  kendi santrallerimizi devreye sokmaya başlayınca ada şebekelerinin hassasiyeti yüzünden ve çeşitli  sorunlardan dolayı sık sık elektrik kesintilerine maruz kaldık. Bu güne kadar  elektrik enerjimizin neredeyse tümünü fosil yakıttan ürettiğimiz için çevremizi kirlettik ve kirletmeye devam ediyoruz. Bizden çok daha büyük olmasına rağmen elektriğinin %40'lik bir bölümünü zararlı gaz emisyonu yapmadan sağlayan Türkiye'ye kablo ile bağlanarak elektrik almak sorunlarımızın bir çoğunu çözecektir. Aynı zamanda Avrupa şebekesine de bağlı olan Türkiye bizi de bu büyük şebekenin bir parçası yapacaktır.

Elektrik Mühendisleri Odasını (EMO), teknik çevrelerin yıllardır savunduğu bu kablo bağlantısını analiz edip ülkemize getireceği faydaları bir rapor ile özetlemelerinden dolayı  kutlarız.

EMO’nun raporundan da anlaşılacağı üzere Türkiye’ye bağlantı sonrası hem şebekemiz rahatlayacak hem de çevremize verdiğimiz zarar büyük oranda azalacaktır.  Aynı zamanda ülkemizin en büyük nimetlerinden olan güneş enerjisini de daha etkin bir şekilde kullanabileceğiz. Elektrik enerjisi maliyetleri açısından da Halkımızın yararına olacağı anlaşılan bu projenin bir an önce hayata geçirilmesini ancak yerel santrallarımızın da uygun hale getirilerek bağlantı ile uyumlu bir şekilde kullanılmasını temenni ederiz.
 
Beşparmak Düşünce Grubu
 

Yusuf KANLI | Eskiyle Güya Yeni Başlangıç…
Hadi gözümüz aydın. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile “kimyası çok uyuşan” Nikos Anastasiades ikinci...

Haberi Oku