Özel Haber:
BPDG | Beşparmak Düşünce Grubu üyesi, eski Meclis Başkanı ve Başbakanlarımızdan Sayın Hakkı Atun'un BEŞPARMAK DÜŞÜNCE GRUBU adına yaptığı değerlendirme

Anavatan Türkiye’deki darbe girişimini büyük bir infial, kaygı ve üzüntüyle karşılıyor, şiddetler kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığına yönelik bu menfur saldırıda hayatını kaybetmiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, tüm yaralılara acil şifalar dileriz.
 Darbe girişimi, başta Türkiye halkının kahramanca direnişi, siyasi liderlerle sivil yetkililer, güvenlik güçleri ve medya kuruluşlarının dirayetli, kararlı ve sağduyulu tutumu sayesinde başarısız olmuş ve Türkiye büyük bir badireyi atlatmıştır. Kederde, sevinçte kendileriyle bir olduğumuz yüce Türk Ulusu, bu direnişiyle demokrasiye olan inanç ve bağlılık sınavını başarıyla geçmiş, ulusa yönelik bu yaşamsal tehdit karşısında tarihi bir birlik ve beraberlik sergilemiştir.
   Demokrasiye yürekten inanmış bir düşünce kuruluşu olarak Türk halkı ve demokrasisinin bu badireden daha güçlü olarak çıkacağına güveniyor, inanıyoruz. Buna yönelik olarak Türkiye'nin vgöstermekte olduğu çabalarda, uluslararası camianın ve özelde Türkiye’yle yakın ittifak ilişkileri olan küresel aktörlerin önemli sorumluluğu olduğu kanaatindeyiz. Çok zor günler geçirmekte olan Türkiye Cumhuriyeti’nin vermekte olduğu bu demokrasi mücadelesinde dost ve müttefiklerinden destek ve dayanışma beklemek hakkıdır. Bunun, siyasi ve insani alanda olduğu kadar ekonomik alanda da geçerli olduğu inancındayız. Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri, milletin can ve mal güvenliğiyle kamu düzen ve huzurunu yeniden daha sağlam bir zemin üzerine inşa etme çabalarını sürdürürken, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerle evrensel insan hakları değerlerine bağlı kalacağını en üst düzeyde açıklamıştır. Buna karşın bazı çevrelerin mesnetsiz bir takım iddialarda bulunmaları ve hayali senaryolar üretmeleri, ortalığı karıştırmaya yönelik kötü niyetli davranışlar olup kabul edilemez.
  Bu çerçevede, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Türkiye’deki gelişmelerle Kıbrıs görüşmeler süreci arasında bağlantı kurmaya ve kendisine avantaj sağlamaya çalışmasını çirkin bir siyasi manevra olarak görüyor ve yadırgıyoruz. KKTC yetkililerinin bu konuda sessiz kalmamaları ve gerekli tepkiyi en üst düzeyde ortaya koymalarını bekliyoruz. Kıbrıs Rum yetkilileri ve medyası arasında bu konuda yapılan husumet dolu yayınlar, iki taraf arasında güven yaratılmasına yönelik çabalara ters düştüğü gibi görüşmeler sürecinin kendisine de zarar vermektedir.
   Türkiye,  bu badirenin etkilerinden mutlaka kurtulacak, bu demokrasi sınavından daha güçlü bir şekilde çıkacaktır. Ulu Önder Atatürk'ün "Egemenlik Kayıtsız şartsız Milletindir" özdeyişindeki inanç içerisinde, bu mücadelesinde Anavatanımız Türkiye'nin her zaman yanında olacağız.

Hakkı ATUN
Beşparmak Düşünce Grubu

Yusuf KANLI | Eskiyle Güya Yeni Başlangıç…
Hadi gözümüz aydın. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile “kimyası çok uyuşan” Nikos Anastasiades ikinci...

Haberi Oku